Fundacja im. Stefana Starzyńskiego zwraca się do Rady Miasta Stołecznego Warszawy o nadanie honorowego obywatelstwa miasta Wołodymyrowi Zełenskiemu i Witalijowi Kliczce

W dniu dzisiejszym Zarząd Fundacji przesłał do Prezydium Rady M. St. Warszawy pismo z wnioskiem o o nadanie honorowego obywatelstwa miasta Wołodymyrowi Zełenskiemu i Witalijowi Kliczce.

Poniżej treść naszego pisma.

Szanowni Państwo,

Fundacja im. Stefana Starzyńskiego zwraca się z uprzejmą prośbą o uhonorowanie bohaterskiej postawy, prezentowanej przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego oraz mera Kijowa Witalija Kliczkę od momentu rozpoczęcia przez Federację Rosyjską wojny napastniczej przeciwko Ukrainie. Od początku wojny obaj politycy trwają wraz ze swoim narodem i żołnierzami broniącymi Kijowa. Nawet nie rozważają skorzystania ze składanych im, przez zagranicznych przywódców, propozycji ewakuacji. Mimo ciężkich walk w mieście, pomimo nieustannego zagrożenia utraty zdrowia a nawet życia – Zełenski i Kliczko zdecydowali się być wraz ze zwykłymi obywatelami, przeżywającymi obecnie niewyobrażalny koszmar rosyjskiej brutalnej agresji. Obaj już teraz stali się symbolem oporu przeciwko dyktaturze, agresji, tyranii, barbarzyństwu.

W naszej ocenie postawa obu wyżej wymienionych polityków czyni ich bezsprzecznie prawdziwymi mężami stanu. Ich odwaga, honor, poświęcenie dla narodu i bohaterstwo stanowią wzór dla całego wolnego świata.

W związku z powyższym, Fundacja im. Stefana Starzyńskiego zwraca się z wnioskiem o nadanie przez Radę M. St. Warszawy honorowego obywatelstwa Warszawy następującym osobom:

¨       Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

¨       Mer Kijowa Witalij Kliczko

Uprzejmie prosimy o rozważenie naszej propozycji w możliwie szybkim terminie. Liczymy, że ten gest pokaże światu solidarność Warszawy z mieszkańcami Kijowa oraz wszystkimi Ukraińcami, bohatersko stawiającymi opór najeźdźcy. Mamy nadzieję, że gest ten stanowić będzie dla nich duchowe wsparcie i dowód uznania.